Koupací jezírka

Koupací jezírka

Koupací jezírka se v posledních několika letech těší velké oblibě. Jeho majitel si tak dopřeje koupání ve zdravé a chemicky neupravené vodě. Láká Vás představa koupání v letních měsících v blízkosti rozmanitých vodních rostlin a šumění vody, pokud ano, bude pro Vás koupací jezírko tím pravým řešením. Na jaře, nebo na podzim, kdy nejsou vhodné podmínky pro koupání můžete u koupacího jezírka relaxovat, nebo posedět s přáteli a pozorovat vodní hladinu.

Koupací jezírka - návrh

Jezírka

Koupací jezírka musí být navrženy tak, aby nenarušily vzhled zahrady nebo domu. Ve velikosti jezírka se meze nekladou, záleží na prostoru a dispozicích pozemku. Při jezírku, které bude modelováno v zemi a bude mít kolmé stěny v koupací části, doporučujeme nejmenší možnou velikost 50m2. Pokud takový prostor na pozemku nemáme, je možné koupací jezírko, jeho koupací část, vyzdít z betonových tvarovek. Vzniknou tak rovné stěny, které nám zvětší koupací prostor. Tato varianta je nákladnější, ale postačí nám prostor cca. 30m2. Hloubka v jezírku pro koupání se většinou pohybuje od 1,5m do 2m. V jezírku se mohou také tvořit různá brouzdaliště pro neplavce, nebo mělčí koupací zóny pro děti.

Koupací jezírka - údržba

Jezírka

Pro čistotu vody v koupacím jezírku je třeba provádět určitou údržbu a dodržovat některé zásady. Dbáme na to, aby se do jezírka nedostali škodlivé chemické látky, například při neopatrném používání postřiků a hnojiv v zahradě. Při používání opalovacích krémů, nebo jiných kosmetických přípravků. Dále v pravidelných intervalech kontrolujeme, a pokud je třeba čistíme filtraci. Jezírko zbavujeme od odumřelých částí rostlin. Vodní rostliny zastřihujeme většinou na jaře nebo na podzim. V horkých letních měsících dopouštíme vypařenou vodu. Na zimu se koupací jezírko nevypouští.